Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Cesta tak trochu na vodě (2.)

Rok se sešel s rokem, nabízím další zápisky z cest. Příjemné čtení přeji jako vždy stálým čtenářkám i čtenářům, stejně jako těm, co sem třeba náhodou zabloudili poprvé.

Voda první: Bled

2. kapitola: Výlet s drobným zádrhelem (28. června 2018)

Vybaven pevnou obuví, solidní hotovostí, dlouhými rukávy a jedním Birellem vyrážím na prohlídku města. Bled, město na jižním úpatí Julských Alp, obývá něco kolem 5000 lidí. Asi největší návštěvníkovu pozornost upoutá Bledské jezero (slovinsky Blejsko jezero) o rozloze bezmála půldruhého čtverečního kilometru. Jezero nelze přehlédnout, ať se ve městě vydáte jakýmkoliv směrem. Vždy alespoň trochu prosvítá mezi stromy. Centrum Bledu bylo vystavěno kolem jeho severovýchodního břehu.

Bledské jezero napájí pouze podzemní prameny, v části přiléhající k Bledu navíc termální, takže patří k vůbec nejteplejším alpským jezerům. Teplota vody se prý i koncem září drží na 26°C.

Vzhled 32 metrů hlubokého jezera dotváří ostrůvek s Poutním kostelem Nanebevzetí Panny Marie (Božjepotna cerkev Marijinega Vnebovzetija), prý jediný přírodní ostrov na jezeře, který najdete v celém Slovinsku.

Ostrůvek je pochopitelně turistickou atrakcí, za zmínku ale rozhodně stojí i hrad z 11. století, později barokně přestavěný, tyčící se nad jezerem na 140 metrů vysoké skále. Tu mám ze svého pohledu na protějším břehu, stejně jako věž místního kostela sv. Martina. Ten je podstatně mladší – podle návrhu Jože Plečnika byl postaven až v roce 1905. 

Nacházím přístaviště loděk, za poplatek 14 eur se můžete nechat dovézt na ostrůvek a zpět. Majitel jedné z nich slibuje odjezd za 10-15 minut, takže vyčkám. Peníze zatím odmítá, prý se platí až při nástupu na zpáteční cestu. 

Snad i únava po noční cestě zavinila, že se mi zatím nedaří lovit z paměti těch pár slov a vět, které znám slovinsky či chorvatsky. Jako mnohem pohodlnější se mi jeví kombinace němčiny a angličtiny. Existuje-li nějaká zákonitost, kdy začnu jedním nebo druhým jazykem, neptejte se mě na ni. Sám jsem to doteď nepochopil. Slovinci jsou ovšem jazykově vybaveni dobře, a tak s dorozuměním není sebemenší problém. Angličtina, a to se netýká zdaleka jen Bledu, tu v podstatě funguje jako druhý jazyk. Těžko najdete někoho, kdo něco prodává a anglicky by nerozuměl. Vzhledem k blízkosti Rakouska je pak pochopitelné, že v Bledu lidé běžně mluví i německy. 

Naplnění loďky trvá sice o něco déle, ale nakonec jedeme. Přímo před sebou mám skálu s hradem, na dohled pak i jižní svahy Alp. Dokonce i modrá obloha se přes ty mraky snaží ukázat.

Po nějakých 20 minutách jsme na ostrůvku. Při vystupování nám majitel loďky oznamuje německy i anglicky, že zpět odplouváme za 40 minut. Naše zraky se setkají ve chvíli, kdy zavtipkuje v tom smyslu, že kdo zmešká, může zpět doplavat. Žert ocením úsměvem, čímž považuji věc za uzavřenou.

Oči každého poutníka, i toho nevěřícího, se hned po vylodění zvednou vzhůru k věži kostela. Ostrov, překvapivě zvaný Bledský (Blejski otok), je spíš takový kopec, jehož vrchol je vynořený nad hladinu. 

Jako ke každému poutnímu kostelu, i k tomuto vedou schody. V tomto případě sice nekryté, zato však ze dvou stran. V obou případech se na ně dostanete přímo z přístaviště loděk.

A ať už k ostrovu připlujete z kterékoliv strany, váš pohled se obrátí k jezeru zaručeně dřív, než dokončíte výstup po schodech. 

Kostel na ostrově byl založen jako románský už v roce 1142. Jako všechny obdobné stavby prodělal mnoho přestaveb. Ta nejdůkladnější byla zapotřebí po roce 1509, kdy kostel poničilo zemětřesení. Současný barokní vzhled pochází ze 17. století. Věž kostela, vysoká 54 metrů, je však momentálně zahalena nejen mraky, ale i lešením.

Zbývá tedy alespoň ničím nerušený pohled na jezero, které z takto vyvýšeného místa vypadá zase trochu jinak. Snad se na tomto místě sluší připomenout, že Bledské jezero znají i příznivci veslařského sportu. Mistrovství světa se zde konalo už čtyřikrát, to páté přijde na řadu v roce 2020. 

Ač to tak podle fotek třeba nevypadá, je celkem teplo, dokonce i přes 20 stupňů, takže na dlouhý rukáv nedojde, na Birella však ano. 

Snad že jsem se trochu rozseděl a déle kochal, odjezd loďky jsem o nějakých 20 metrů zmeškal. Samosebou si hned vzpomínám na poznámku chlápka, co nás sem dovezl, že mohu zpět i doplavat, zároveň mě napadá, jestli jsem tomu člověku nebyl hned od začátku nějak podezřelý.

Na ostrově se mi večer trávit nechce, noc už vůbec ne. Panice nepropadám, řešení je tu jediné a velmi záhy jej uskutečním: vmísím se prostě do skupinky, která nastupuje na jinou loďku. Podaří se mi usadit se, ale nakonec jsem lodivodem přece jen odhalen. Mladý muž má však pro mou naléhavou situaci pochopení, a tak těch 14 eur platím jemu. Navíc seznávám, že jsem si polepšil – zatímco plavbu tam provázelo ponejvíce ticho, cesta zpět je trochu živější i hlučnější. V zájmu "lepšího vyvážení" jsou dva zřejmě náhodně vybraní lidé vyzváni, aby si prohodili svá místa, kteréžto manévry mladý muž doprovodí mohutným rozkýváním loďky. Což má větší ohlas u dámské části publika. Cestou ještě vyslechneme pár legend, plných vícehlavých vodních potvor, i nešťastnou příhodu ze včerejška, kdy se prý tři cestující-neplavci nevrátili, a na jejich tělech už zřejmě hodují ony příšery.

Po vystoupení si cestu Bledem schválně prodlužuji přes městský park, jehož podobu v roce 1890 navrhl švédský architekt s naprosto neobvyklým jménem Carl Gustav Svensson. Park je jistě pěkný, nejvíc mě ovšem zaujala fontána obrostlá mechem.

Nacházím restauraci zvanou Panorama, u níž i název prozradí, že těží z výhledu na jezero s ostrůvkem. Což o to, výhled je to nádherný, ovšem panoramatické jsou i zdejší ceny. V těsném sousedství naštěstí nacházím podnik, kde jsou ceny třetinové – a to opravdu nepřeháním.

Díky tomu zasednu k první místní specialitě. Čevabčiči jste jistě všichni poznali. To, co může vypadat jako velmi zvláštní příloha, má navíc pro Čecha asi dost podezřelý název "krompir z blitvo". Tedy brambory s jakýmsi mangoldem, což má být středomořská lupenatá zelenina, dříve prý známá i v našich krajích. Upravuje se podobně jako špenát, který ji postupně nahradil. A jako všechno zelené je i tohle velmi zdravé. Takže jsem syt dostatečně, budu asi i pln různých vitamínů a minerálů. A výletem snad dostatečně zrelaxován konečně začnu hovořit svou směskou jihoslovanských jazyků.

Autor: Jaroslav Babel | neděle 22.7.2018 20:39 | karma článku: 41,85 | přečteno: 1313x
  • Další články autora

Jaroslav Babel

Beze ztrát (1.)

Základní schéma téhle cesty je dost podobné té předešlé: dva dny ve Slovinsku, dva dny v Maďarsku. Leccos bude jinak, a v některých ohledech v to dokonce doufám.

27.4.2024 v 22:40 | Karma: 5,00 | Přečteno: 70x | Diskuse| Cestování

Jaroslav Babel

Jeden ze způsobů, jak začít jaro (5.)

Spíše shodou okolností vedla trasa místy, kde z různých historických důvodů nebyly hranice mezi státy zrovna stálé. Povíme si o tom stejně jako o všelijakých nesnázích, které tentokrát přicházely se železnou pravidelností.

13.4.2024 v 13:35 | Karma: 11,34 | Přečteno: 243x | Diskuse| Cestování

Jaroslav Babel

Jeden ze způsobů, jak začít jaro (4.)

Spíše shodou okolností vedla trasa místy, kde z různých historických důvodů nebyly hranice mezi státy zrovna stálé. Povíme si o tom stejně jako o všelijakých nesnázích, které tentokrát přicházely se železnou pravidelností.

9.4.2024 v 20:36 | Karma: 10,41 | Přečteno: 243x | Diskuse| Cestování

Jaroslav Babel

Jeden ze způsobů, jak začít jaro (3.)

Spíše shodou okolností vedla trasa místy, kde z různých historických důvodů nebyly hranice mezi státy zrovna stálé. Povíme si o tom stejně jako o všelijakých nesnázích, které tentokrát přicházely se železnou pravidelností.

6.4.2024 v 13:12 | Karma: 11,70 | Přečteno: 191x | Diskuse| Cestování

Jaroslav Babel

Jeden ze způsobů, jak začít jaro (2.)

Spíše shodou okolností vedla trasa místy, kde z různých historických důvodů nebyly hranice mezi státy zrovna stálé. Povíme si o tom stejně jako o všelijakých nesnázích, které tentokrát přicházely se železnou pravidelností.

2.4.2024 v 22:13 | Karma: 14,64 | Přečteno: 181x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Počasí v Česku opět ovlivní saharský prach. Vytvoří oblačnost, sníží teploty

28. dubna 2024  7:47

Počasí v Česku v neděli opět ovlivní saharský prach. Vytvoří oblačnost, se kterou nepočítaly...

Co v EU prosadili čeští europoslanci? Nabíječky i Erasmus, připomínají se

28. dubna 2024

Premium V Bruselu a Štrasburku proběhlo v týdnu velké loučení. Ve stávajícím složení se totiž europoslanci...

Děti na Haiti cestou do školy překračují mrtvoly. Misie z USA líčí praktiky gangů

28. dubna 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v USA Co mi vyprávěli po telefonu známí z Haiti, k nimž tam jezdím: školy a obchody se řídí podle toho,...

Zastřelili ho, pomočili a pověsili. Jak vznikla fotka mrtvého Mussoliniho

28. dubna 2024

Seriál Doufal, že uteče a i s milenkou dožije v bezpečí. To by se však víc než dvě dekády nesměl chlubit...

  • Počet článků 309
  • Celková karma 13,28
  • Průměrná čtenost 1318x
Zdravotní sestra.

Po několika zkušenostech si dovoluji upozornit, že veškeré materiály zde publikované podléhají autorskému zákonu. Užití článků nebo jejich částí tudíž není bez výslovného souhlasu autora možné.