Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pátý český premiér zemřel

16. 04. 2015 17:16:06
Život (a smrt) někdy přináší paradoxy. Pátý premiér samostatné české republiky, který byl a dodnes je mezi dvanácti muži, kteří tento post zastávali, historicky nejmladším, opustil tento svět jako první z nich.

O mrtvých jen v dobrém, říká se. Přesto, chceme-li si aspoň trochu objektivně vzpomenout na Stanislava Grosse, nelze vynechat i horší stránky jeho osobnosti. Přičemž nechci nijak zlehčovat skutečnost, že smrt takto mladého člověka, mimochodem v mých letech, je přinejmenším předčasná.

Stanislav Gross stál u zrodu obnovené sociální demokracie a brzy se vyšvihl mezi její známé tváře. Jeho strmá cesta vzhůru z pozice zaměstnance drážního depa tak mohla začít. Jakmile se ČSSD dostala k moci, bylo vlastně logické, že Gross zaujal i vládní post. Byl nejen ministrem vnitra, ale i nejpopulárnějším politikem v zemi. Tehdy měl některé mé sympatie - je faktem, že dokázal leckteré věci nazvat pravými jmény. Ač velmi mlád, stal se respektovanou osobností napříč politickými stranami.

Po prohraných volbách do Evropského parlamentu podal tehdejší premiér Špidla demisi a Stanislav Gross stanul na vrcholu exekutivy. Již tehdy ale existovaly pochybnosti o jeho právnickém titulu. Uvádí se, že jeho diplomová práce měla pouhých 33 stran, práce rigorózní se dokonce vůbec nenašla. Titul však Grossovi zůstal, ačkoliv existovaly i další sporné momenty jeho studia. Jeho součástí byla například zkouška z německého jazyka, přičemž bylo všeobecně známo, že Gross tento jazyk neovládal (dokonce jej ani neuváděl ve svém životopisu). Po pouhých devíti měsících ve funkci pak Grossovi definitivně zlomila vaz známá aféra s křišťálově čistým financováním jeho bytu.

Když už Gross byl jednou právníkem, začal po svém politickém pádu jako právník od píky - stal se koncipientem v advokátní kanceláři. Jeho pozdější pokus o složení advokátských zkoušek byl neúspěšný, o tři čtvrtě roku později zkoušky s odřeným hřbetem zvládl. Tento fakt zapadá do mozaiky pochybností o čistotě či úrovni Grossova právnického vzdělání, stejně jako skutečnost, že ač byl zaměstnancem renomované advokátní kanceláře, není jeho jméno spojováno se žádnou významnou kauzou.

Gross během svého působení ve vysoké politice proslul jako člověk, který zvládl umění vyhnout se odpovědi na jakoukoliv otázku. V pozici premiéra dokonce používal fintu, kdy kolem novinářů procházel s telefonem u ucha, aniž by telefonoval, jen aby nemohl být dotazován. Ale to už je jen komický detail jeho politické kariéry. Do stejné kategorie se řadí i známá kampaň "Myslím to upřímně", které v době jejího vzniku věřil už jen málokdo. Že se stala terčem posměchu voličů jiných stran, kteří na billboardech stěžejní heslo různě doplňovali, to by se ještě dalo pochopit, věci se však tehdy chopila i kontroverzní Čtvrtníčkova parta a nechala po zemi rozvěsit parodie, ve kterých zůstal ústřední motiv zachován, ale Grossova tvář byla nahrazena různými politickými extremisty.

Ještě jednou na sebe Stanislav Gross upozornil, to když dokázal zázračně zbohatnout na akciích firmy Moravia Energo. Ač policejní vyšetřování vyšumělo do ztracena, o čistotě téměř desetinásobného zhodnocení investice, a to během několika málo týdnů, existovaly pochybnosti tehdy i dnes. Gross je sám nakonec víceméně potvrdil, když se po dlouhé době objevil v seriálu věnovaném bývalým českým premiérům. Tehdy také naznačil, že s jeho zdravím to není zrovna valné, učinil i jakousi formální omluvu všem, které zklamal.

Jako celá jeho politika, i toto bylo celkem prázdné gesto. Že by po té omluvě činil nějakou nápravu, toho jsem si nevšiml. Chtěl-li se tedy před smrtí nějak smířit s bývalými voliči a třeba i s vyšší mocností, v kterou prý uvěřil, šanci na to nepochybně měl (nemýlím-li se, ten seriál o expremiérech je zhruba rok starý). Zůstane tak v dějinách jako politik, který nevyužil téměř žádnou šanci, kterou kdy měl. Jak byla rychlá jeho cesta nahoru, o to větší sešup ho čekal směrem dolů, z pozice nejpopulárnějšího politika v zemi. Pravděpodobně až příliš rychle přišel na chuť praktikám, které jsou ve vysoké politice normou, i pocitu vlastní nepostižitelnosti. Ten si přenesl i do svého dalšího života, případ Moravia Energo je toho důkazem. O možném vyprání peněz, získaných ještě za politické kariéry, bylo napsáno dost. Gross se však i tehdy, stejně jako to uměl v dobách své největší slávy, přímému vysvětlení vyhnul. Promarnil pak i zmíněnou poslední šanci na smíření. Bude-li tedy skutečně chybět, jak dnes prohlašuje místopředseda Senátu Škromach, nabízí se nutně otázka, do jaké míry je to jen nutná společenská fráze a do jaké míry toto vyjádření reflektuje skutečný stav nejen ČSSD.

Autor: Jaroslav Babel | čtvrtek 16.4.2015 17:16 | karma článku: 21.92 | přečteno: 1012x

Další články blogera

Jaroslav Babel

Zpráva o Velké cestě (13.)

U čtení následujících řádků vítám známé i náhodné zabloudivší. Koneckonců, cesta je někdy i o bloudění. Přináší však občas i příhody zábavné, někdy očekávané, někdy naopak. Sbírkou toho všeho může být následující povídání.

22.7.2017 v 20:34 | Karma článku: 7.81 | Přečteno: 203 | Diskuse

Jaroslav Babel

Zpráva o Velké cestě (12.)

U čtení následujících řádků vítám známé i náhodné zabloudivší. Koneckonců, cesta je někdy i o bloudění. Přináší však občas i příhody zábavné, někdy očekávané, někdy naopak. Sbírkou toho všeho může být následující povídání.

21.7.2017 v 22:48 | Karma článku: 7.98 | Přečteno: 171 | Diskuse

Jaroslav Babel

Zpráva o Velké cestě (11.)

U čtení následujících řádků vítám známé i náhodné zabloudivší. Koneckonců, cesta je někdy i o bloudění. Přináší však občas i příhody zábavné, někdy očekávané, někdy naopak. Sbírkou toho všeho může být následující povídání.

21.7.2017 v 10:32 | Karma článku: 7.55 | Přečteno: 162 | Diskuse

Jaroslav Babel

Zpráva o Velké cestě (10.)

U čtení následujících řádků vítám známé i náhodné zabloudivší. Koneckonců, cesta je někdy i o bloudění. Přináší však občas i příhody zábavné, někdy očekávané, někdy naopak. Sbírkou toho všeho může být následující povídání.

19.7.2017 v 13:08 | Karma článku: 8.40 | Přečteno: 251 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Libuse Palkova

Když vám život dá šach mat

Život je složitý a nikdo z nás neví co mu osud přinese-můžete se snažit sebevíc, plánovat, usilovat o dosažení svých cílů, vyhýbat se všem úskalím a přesto se někdy stane něco. co vám zboří celý svět...Nikdy neříkejte nikdy

18.8.2017 v 11:49 | Karma článku: 7.20 | Přečteno: 144 | Diskuse

Jarmila Kamenáčová

Světlo a stín duše

O terapii světla a stínu, co by obrazu v duši. Naše vnitřní obrazy jsou pro nás důležité. Protože to, jak se vnitřně cítíme, ovlivňuje nejen zdraví, ale i celý život.

18.8.2017 v 11:37 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 60 | Diskuse

Milan Radek

V Barceloně neobjímali džihadisty, a odskákali si to

V Dánsku mají nápad, obejměte džihadistu a on se polepší a integruje se. Španělům se to ještě nedoneslo. Postrádám reakce politiků, jak jsou šokováni. Už to je nějak okoukané, tak si zvykejte holoto. Zatímco v USA do davu najíždí

18.8.2017 v 4:47 | Karma článku: 41.77 | Přečteno: 2280 | Diskuse

Libuse Palkova

Letní noc

Léto se blíži ke svému konci a letní noci už nejsou právě žhavé-někdy si při večerním grilování musíme přehodit něco teplého přes ramena. Ale snad ta romatika letních nocí ještě chvíli vydrží.

17.8.2017 v 23:38 | Karma článku: 8.50 | Přečteno: 291 | Diskuse

Ladislava Šťastná

Jak to vnímám já: Záchranné složky (na obrazovkách) v akci

Taky jste jistě postřehli, že většina seriálů se točí ohledně dramat v lidském životě, že? A kdo s nimi přichází ponejvíce do styku? Policie nebo zdravotníci. A samo sebou i hasiči. Čili takzvané záchranné složky...

17.8.2017 v 20:20 | Karma článku: 10.46 | Přečteno: 379 | Diskuse
Počet článků 108 Celková karma 9.63 Průměrná čtenost 1451

Zdravotní sestra.

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.